۱۰ فروردین ۱۳۹۹
گروه محتوا
1721
بدون دیدگاه

توضیح اجمالی بر ریپل

زمانی که اسم ریپل به گوش میرسد سریعا به یاد ارز دیجیتال آن یعنی XRP میافتیم اما باید بگوییم که ریپل با XRP تفاوت هایی دارد. همچنین ریپل با ارزهای دیگر دیجیتال متفاوت است مثل اتریوم و بیت کوین.
وقتی ارز دیجیتال اتریوم< ETH >خریداری میکنید یعنی روی شبکه اتریوم سرمایه گذاری کرده اید و اگر بیت کوین بخرید روی شبکه بیت کوین، اما وقتی ارز دیجیتال XRP میخرید روی شبگه ریپل سرمایه گذاری انجام نمیشود.
اما زمانی که بین جامعه ارزهای دیجیتال حرف از ریپل میشود منظور ارز دیجیتال XRP است.لازم به ذکر است که این دو با هم متفاوت اند که در ادامه بیشتر توضیح میدهیم.

ریپل نام یک شرکت است وXRP تنها یکی از محصولات آن

Ripple نام یک شرکت بزرگ در سانفرانسیسکوست و برای نهادها و بانک ها محصولات غیر متمرکز تولید میکند.
از اهداف ریپل این است که انتقال پول بین بانکی و بین المللی را سریع تر و ارزان تر و غیر متمرکزتر انجام دهد و در حال حاظر شرکت های بزرگ و بانک ها انتقالات خود را به کمک ریپل انجام میدهند. ریپل چندین محصول مختلف برای بانک ها و مواسسات طراحی کرده است که تنها یکی از آن XRPست پس زمانی که شما XRP میخرید تنها روی یکی از شبکه های ریپل سرمایه گذاری کرده اید نه خود ریپل.

ریپل و هدف آن

همانطور که میدانید بیت کوین یکی از اهدافش در این است که تراکنش ها را همتا به همتا انجام دهد و واسطه ها و بانک هارا حذف کند.اما ریپل این باور را ندارد و میگوید بانک ها مفیدند و تنها نیاز به اصلاحاتی دارند آن هم در نحوه کار آن هاست و باعث بروز مشکلات پرداختی و انتقال پول میشود.
ریپل تلاش دارد با عرضه محصولات غیر متمرکز مشکلات انتقال پول بین المللی را در کل دنیا حل کند.
در هر سال بیش از ۱۵۵ تریلیون دلار پول برون مرزی در کل دنیا در حال جابجاییست.مشکلات انتقال پول بانکها و مواسسات سالهاست که حل نشده باقی مانده مثلا انتقال بین المللی پول های کلان بین ۳ تا ۷ روز زمان میبرد و کارمزد بالایی دارند. حالا ریپل میخواهد این مشکلات را حل کند و بخش بزرگی از انتقالات را انجام دهد.
در این راه ریپل رقیبان سرسختی نیز دارد نظیر سوئیفت. البته ریپل نسبت به آن از سرعت بالای تراکنش برخوردار است و توزیع شده است.در میان رقیبانش میتوان به استلار نیز اشاره کرد.

موسس ریپل و تاریخچه آن

ریپل در سال ۲۰۱۲ به عنوان ارز دیجیتال شروع به کار کرد اما گام اول خود را در سال ۲۰۰۴ برداشته بود. رایان فوجر چهار سال قبل از به وجود آمدن بیت کوین شرکتی را تاسیس کرد که ریپل پی نام داشت. Ripplepay یک سرویس مالی بود که این امکان را فراهم میکرد تا افراد با دوستان و آشنایان خود ارتباط مالی و اعتباری خود را گسترش دهند.ایده ریپل در اصل قبل از بیت کوین شکل گرفت و میتوان گفت اولین ارز دیجیتال ریپل بود. اما نتوانست چندان موفق شود و تا سال ۲۰۱۱ ریپل با شرکت های کمی قرارداد بسته بود و کاربران آن کم تر از ده هزار نفر بود.
تا این که در اواسط سال ۲۰۱۱ یکی از حامیان ابتدایی بیت کوین آقای جد مک کالب به ریپل پیوست.هدف اصلی آن برای بانک ها و مواسسات بین المللی بود تا نقل و انتقالاتشان با سهولت کامل انجام شود.در حقیقت هدف آن حذف بانک ها نبود بلکه دنبال راه حلی برای مشکلات تراکنش ها بود. در سال ۲۰۱۲ میلادی جد مک کالب آقای کریس لارنس را استخدام کرد و تا امروز مدیریت شرکت ریپل را بر عهده گرفت.

تفاوت بیت کوین و ریپل

یکی از مهم ترین تفاوت های این دو در هدف هایی است که برای خود تعیین کرده اند. بیت کوین با این هدف طراحی شد تا بوسیله آن پرداختی آسان تر برای کالا ها صورت بگیرد.
از طرفی دیگر ریپل برای این که معاملات بین بانکی سریع تر و و اسان تر انجام شود شکل گرفت.
علاوه بر این در ریپل بیشتر از این که توکن عرضه شود به تنظیم توکن های موجود پرداخته میشود.
بیت کوین براساس ماینینگ بلاک چین است به همین دلیل تعداد سکه بیشماری در این ارز وجود دارد ولی ریپل غیر قابل استخراج است.