۱۵ فروردین ۱۳۹۹
گروه محتوا
1763
بدون دیدگاه

بیت کوین چیست

بیت کوین (Bitcoin) نوعی پول یا ارز به صورت دیجیتالی است که میتوان با آن خرید کرد و یا سفارش آنلاین به ثبت رساند و حتی با آن سرمایه گذاری کرد.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه درباره بیت کوین بگوییم میتوان آن را به صورت نوعی پول اما در قالب دیجیتال توصیف کرد که این توضیح به خودی خود بسیار ساده است و از جنبه های دیگر آن فاکتور گرفته شده است.
اما برای شروع گزینه مناسبی میباشد.

همان طور که در ابتدا گفته شد بیت کوین نوعی پول دیجیتال است که با آن میتوان خرید کرد و سفارش آنلاین ثبت کرد و حتی برای سرمایه گذاری از آن استفاده کرد و همین کارکرد های آن است که باعث میشود افراد بخواهند درباره آن بیشتر بدانند.

تاریخچه بیت کوین

بیت کوین در سال ۲۰۰۸ تولید شد.در آن زمان بحران بزرگ مالی به وجود آمده بود در این میان فرد و یا گروهی ناشناس که نام مستعارشان ساتوشی ناکاموتو بود مقاله ای را به گزارشگران رمزنگار فرستادند و در آن صحبت از نوعی پول الکترونیکی به نام بیت کوین کردند.
ساتوشی در این مقاله از عنوان وایت پیپر نیز یاد میکند و در ادامه آن درباره بیت کوین و نحوه عمل کرد آن نوشته بود.

بعد از گذشت چند ماه و در سال ۲۰۰۹ بیت کوین کار خود را شروع کرد. ساتوشی نیز در این پروژه حضور داشت و به همراه دیگر توسعه دهندگان کم و کاستی های بیت کوین را رفع میکرد تا این که در سال ۲۰۱۰ ناپدید شد و دیگر نامی از آن به میان نیامد.
ساتوشی ناکاموتو میتواند یک فرد یا یک گروه برنامه نویس و یا حتی یک سازمان مخفی دولتی باشد.

ارزش بیت کوین چگونه ارزیابی میشود

ارزش و قیمت بیت کوین توسط فرد یا گروهی مشخص نمیشود همان گونه که قیمت طلا و دلار بسته به عرضه و تقاضای آن مشخص میشود.
قیمت و ارزش بیت کوین نیز با دو عامل اصلی یعنی عرضه و تقاضا مشخص میشود.
اگر نیروی عرضه در بازار زیاد شود اما متقاضی آن کم باشد قیمت آن نزولی خواهد شد و اگر برعکس این شود قیمت سیر صعودی به خود میگیرد.

از طرفی دیگر و به طور جزیی عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند بر روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشند.
به عنوان مثال قانون‌گذاری‌ها و ممنوع اعلام کردن استخراج و یا خرید و فروش بیت کوین در یکی از کشورهای بزرگ از نظر اقتصادی، وضعیت توسعه، تصمیمات توسعه‌دهندگان، رویدادها و اتفاقات مهم و موردانتظار نیز از دیگر عوامل آن است.

غیر متمرکز بودن بیت کوین

از مهمترین ویژگی بیت کوین غیرمتمرکز بودن آن است.
همان گونه که قبل تر گفتیم بیت کوین توسط هیچ فرد حقیقی، گروه، سازمان، بانک و یا هیچ دولتی کنترل نمی‌شود.
ویژگی غیرمتمرکز بودن بیت کوین یعنی قدرت در شبکه بین افراد پخش شده است. این قدرت میتواند همان قدرت تولید و توزیع پول باشد که از دست بانک ها خارج شده و به دست مردم سپرده شده است. در واقع شما برای انتقال پول که به بانک ها نیاز داشتید حالا به دست یک سیستم است.
سیستمی که قانون های آن شفاف و واضح بوده و در قالب کد های برنامه نویسی شده طراحی شده است.

ویژگی غیر متمرکز بودن باعث شد تا در اوایل افرادی که ضعف در سیستم مالی سال ۲۰۰۸ را درک کرده بودند به سمت این فناوری کشانده شوند.
قدرتی که بانک ها در عرضه و کنترل پول به دست آورده بودند و تورم هایی که به دلیل آن به وجود آمده بود یکی از دلایل پیدایش بیت کوین به شمار می آید.

نمودار بیت کوین

در تصویر زیر نمودار قیمت بیت کوین را از لحظه ورود این ارز دیجیتال به شبکه تا امروزه را ملاحظه میکنی.

چگونه بیت کوین بخریم

برای خرید بیت کوین شما پس از افتتاح حساب کیف پول خود میتوانید از طریق این لینک بیت کوین خود را به صورت خودکار و آنی خریداری کنید.
همچنین میتوانید برای فروش بیت کوین خود از طریق سایت ایکس نوین به صورت خودکار و سریع تراکنش خود را به ثبت برسانید.