اتریوم Ethereum چیست

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

اتریوم Ethereum چیست ؟

اتریوم Ethereum چیست ؟

در عصر حاضر بیت کوین و اتریوم به ترتیب پادشاه و ملکه دنیای ارزهای دیجیتالی و رمز پایه ((Digital Currency هستند. از سال ۲۰۰۹ میلادی بیت کوین ما به عرصه فعالیت نهاد و هم اکنون بازار را در دست دارد. با وجود رقیبان دیگر اما بیت کوین یک رقیب جدی دارد که اتریوم نام دارد . اگر درمورد Bitcoin اطلاعاتی ندارید میتوانید مطلب بیت کوین چیست و نحوه عملکرد آن رو مطالعه کنید.

قیمت ۳۰۰ دلاری اتریوم آن را به یکی از با ارزش ترین  ارز در دنیای مجازی مبدل نموده و همگان را متوجه خود نمود. تا جایی که منجر به دیدار ولادیمیر پوتین با سازنده اتریوم Vitalik Buterin شد.

با ارزهای دیجیتالی مثل Ethereum و فن آوری هایی مثل بلاک چین اتریوم روزی را در پیش داریم.  برای سوار شدن به تاکسی کافیست از اوبر(Uber)یک تاکسی بخواهید تا یک اتومبیل بدون راننده برای شما بفرستد. در  مسیر تاکسی در یک پمپ بنزین سوخت گیری کرده و هزینه آن را از پول مسافران قبل پرداخت کرده و شما را به مقصد رسانده و شما هزینه را از کیف پول الکترونیکی خود می‌پردازید. همچنین در این زمان که شما در خودرو هستید تاکسی بیمه سالیانه و بدهی ماهانه صاحب خود را پرداخت میکند . پس از رساندن شما به تعمیرگاه رفته و عیوب احتمالی را برطرف می کند. شاید این کمی دور از ذهن باشد ولی این امر در حال آزمایش است و روزی به مرحله اجرا در می آید.

ایده هایی این چنینی در پس پرده ارزهای دیجیتالی و رمز پایه پنهان شده در این مقاله می خواهیم اتریوم را بیشتر بشناسیم.

خرید اتریوم و بیت کوین

اتریوم چیست ؟

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری برنامه ریزی شده غیر متمرکز بر پایه بلاک چین (Blockchain)  می باشد که ساختن و توسعه دادن برنامه‌ های غیر متمرکز را برای توسعه دهندگان ممکن می کند. شبکه اتریوم از این پلتفرم خارق العاده و ارزهای رمز پایه اتر(Ether) و اترکلاسیک تشکیل شد. این شبکه توانایی اجرای  قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)و همین طور نرم افزارهای مستقل توزیع شده(Distributed Autonomous Applications) را بی هیچ محدودیتی را دارد.

اتریوم Ethereum بسیار فراتر از یک ارز دیجیتالی می باشد. نیویورک تایمز و وکس می گویند که اتریوم پلتفرمی  برای محاسبه مجازیمی باشد، نرم‌افزار آن توانایی پشتیبانی یک بازار آنلاین و تراکنش‌های قابل برنامه‌ریزی،شناخته شده با نام قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) را دارد. بیت کوین ابزاری برای نقل و انتقال یا ذخیره ارزش است. در صورتیکه Ethereum  یک دنیای کامپیوتری یا همان پلتفرم محاسبه غیرمتمرکز مثل لینوکس و سیستم عامل مک می باشد.

تاریخچه و سازنده ی اتریوم

ویتالیک باترین برنامه‌نویس روسی،  Ethereum را در سال ۲۰۱۳ آزمایش و راه اندازی نمود  و در ژانویه ۲۰۱۴ به شکل رسمی ارائه داد. اتریوم نقاط ضعف بیت کوین را برطرف نمودو کارهایی که از پس بیت کوین بر نمی آمد انجام می دهد.  هدف نهایی بوجود آوردن یک شرایط آرام برای تبادلات مالی که بشر در آن دخالت نداشته باشد است نه اینکه فقط یک ارز دیجیتالی و یا رقیبی برای بیت کوین باشد. ارزهای اتر و اتر کلاسیک معرفی شده اند تا اجرای اهداف پلتفرم Ethereum را یاری کنند.

ارزهای اتریوم

دو نوع ارز موجود در شبکه اتریوم موجود است. توکن شبکه اتریوم اتر (Ether) است شناخته شده با نام اختصاری ETH  که در معاملات و پرداخت کارمزدها و خدمات محاسباتی در شبکه Ethereum کاربرد دارد. ولی اتریوم کلاسیک، به اختصار به آن ETC می گویند، بلاک چین جدا شده‌ای می باشد که حاصل هاردفورک DAO (سازمان توسعه مستقل) است و خواسته اش طراحی وسیله ای بر پایه شبکه اتریوم است که هدف آن جذب پروژه‌ای دیگر در این اکوسیستم با توافق جمعی سرمایه می باشد.

ارزش بازار اتریوم

با وجود ارزش ۱۰ میلیارد دلاری اتریوم که یک سوم ارزش بیت کوین می باشد،هنوز یکی از ارزشمندترین ارزهای رمزپایه در بازار بشمار می رود . ارزش کنونی هر سکه اتر (ETH)حدوداً۳۵۰ دلار می باشد که در چند روز گذشته  ارزش آن در حدود ۴۰ برابر شده است.

رمزنگاری کلید عمومی

یکی از روش های رمزنگاری است که دو کلید متفاوت بوجود می آورد : کلیدی اختصاصی برای مالک و همینطور کلیدی عمومی برای عموم. مزیت های این کار عبارتست از: نخست آنکه به همه اجازه می‌دهد تا با کلید عمومی رمز نگاری اطلاعات و داده ها را دستکاری کنند حال آنکه این رمزنگاری قثط با کلید خصوصی، رمزگشایی می شود. دوم  اینکه دارنده کلید خصوصی  فقط زمانی توانایی امضای یک قطعه اطلاعات را دارد . دارنده های کلید عمومی آن را تایید کنند، بدون اینکه نیاز باشد که کلید خصوصی اطلاعاتی را به سایرین بدهد. مزیت دوم مورد استفاده سیستم های حسابرسی قرار می گیرد و پایه ای برای ارسال و نقل وانتقالات مالی می باشد.

تابع هش (Hash) رمزنگارانه

تابع هش قطعه‌ای از اطلاعات را با هر میزانی می گیرد و آنرا روی قطعه دیگری از اطلاعات با یک میزان ثابت مثل ۱ مگابایت یا ۵۰۰ کیلوبایت ترسیم می‌نماید، یک تابع هش, دو هش مجزا با طول ۱۲۸ بیت بوجود می آید.تابع هش رمزنگارانه، تابعی می باشد که این تابع را اجرا نموه ولی همینطور لازم است نیازمندی مهم دیگر را مرتفع نماید و آنرا به گونه ای انجام دهد که هیچ اطلاعاتی براساس داده ورودی بدست داده نشود (بدین معنی که قابل بازگشت نیست)، یعنی یک تغییر کوچک در داده های ورودی، یک هش خروجی اساساً مغایر ایجاد می نماید، که نمی توان این هش را محاسبه نمود  مگر اینکه از تابع هش استفاده نمود،  احتمال ایجاد یک هش یکسان از دو ورودی متفاوتبسیار کم می باشد.

شبکه همتا به همتا

شبکه های همتا به همتا،متشکل از شبکه ای از رایانه ها که به صورت مستقیم به هم دیگر متصل هستند بدون اینکه نیاز باشد درخواستی (request) به یک سرور مرکزی ارسال نمایند. همه رایانه هایی که در این شبکه شرکت دارند «همتا» (peer) می باشند و  دارای جایگاهی برابر با هم در شبکه هستند. شبکه های همتا به همتا بر دگرخواهی وبه اشتراک گذاری منابع که از خود شبکه بدست می آیند استوار و متکی هستند.

بلاکچین‌ها

بلاکچین یک نوع پایگاه داده (Data Base) می باشد که طراحی شده  است برای استفاده در یک DCN. قادر است هر نوع اطلاعاتی را در خود نگاه دارد و برای نحوه بروزرسانی اطلاعات، ضوابط و قواعدی تنظیم نماید. مشخصه نخست آن این می باشد که درتکه های جدا به نام بلاک (Block) آپدیت می شود . این تکه‌ها با استفاده از هش های محتوای بلاک قبلی به هم متصل شده اند. یک بلاکچین علاوه بر اطلاعاتی که در پایگاه داده ذخیره شده، حاوی هر تغییری می باشد که درتاریخچه این پایگاه داده انجام پذیرفته است. این کار تاریخچه کاملا محافظت شده بوجود می آورد که نمی توان بدون تغییر بلاک بعدی آن را تغییر داد. کلیدی اختصاصی همواره نقل و انتقال و یا درخواست تغییر وضعیت پایگاه داده را به امضا می رساند و اسم امضا کننده در بلاکچین ثبت و ذخیره خواهد شد.

اثبات کار

اثبات کار نظامی می باشد که جلوگیری می کند از اسپم و شیوه ای می باشد آسان برای به اثبات رساندن اینکه شما «احتمالا» مقدار بسیاری ازعملیات ریاضیاتی را به انجام رسانده اید. در بیشتر سیستم هایی که از تابع هش رمزنگارانه بهره می برند “اثبات کار” هم جای می گیرد. به وسیله یک قطعه اختیاری از داده ها (مثل فهرستی از نقل و انتقالات و سرفصل یک بلاک)، بایستی قطعه دوم داده ها را پیدا کنید و زمانی که با قطعه اول آمیخته می شود، یک هش پدید می آید که خصوصیت های ویژه ای دارد (مثل تعدادی صفرهای پشت سرهم). زیرا امکان پذیر نیست که بتوان قطعه دوم اطلاعات را پیش بینی نمود، بنابراین به شکل اتفاقی داده‌های حاضر را وارسی نموده تا قطعه‌ای لازم برای تولید هش را پیدا کرد.

فناوری اتریوم

پروژه اتریوم ماشین مجازی اتریوم را اختراع نموده است . این ماشین مجازی به گونه ای  طراحی شده که همه ی مشارکت کنندگان دریک شبکه همتا به همتا  بتوانند آن را  به اجرا در آورند.

کدهای قابل اجرا و داده در یک بلاکچین خواند و نوشته و امضاهای دیجیتالی نیز تایید می شود. ماشین مجازی اتریوم توانایی اجرای کد به روش شبیه ماشین تورینگ، را دارد. ماشین مجازی اتریوم فقط زمانی کد را  به اجرا در می آورد که پیام تایید امضای دیجیتالی را دریافت نماید و اطلاعات ذخیره شده در بلاکچین تعیین می کند که کد قابل اجرا است یا نه.

اتریوم یک شبکه همتا به همتا می باشدو هر همتایی یک رونوشت برابر از پایگاه داده بلاکچین را ثبت می نماید و یک ماشین مجازی اتریوم را به اجرا در می آورد تا شرایط پایگاه داده را تغییر داده یا حفظ نماید.

درفناوری بلاکچین اثبات کار با خلق یک بلاک جدید می باشد که نیاز به اثبات کار همه اعضا دارد. وقتی سازش شکل می گیرد که همتایان ترغیب شوند تا همواره بلند ترین زنجیره در بلاک ها را در بلاکچین با توضیح علامت رمزی با ارزش “اتر” قبول کنند.

این تکنولوژی به ما ارائه می دهد که با مدل سرور/کلینت و شبکه همتا به همتای سنتی مغایرت دارد. ماهیت توزیعی ومتکی بر امنیت رمزنگاری، اتریوم توانایی ای را دارد که به عنوان یک شخص ثالث عمل نماید همچنین می تواند قضاوت نماید  بدون احتیاج به اعتماد طرفین و یا نتیجه گیری از سایرین.

کیف پول اتریوم

کیف پول‌های اتریوم

برای اتریوم کیف پول‌های بسیاری  وجود دارد عبارتند از:

تحت وب: CoinPayments و  Myetherwallet و Blockchain

موبایل: Jaxx و Coinbase برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS و همچنین Ethereum Wallet فقط مخصوص iOS

کیف پول سخت افزاری:

Ledger Nano S و Trezor

امنیت کیف پول سخت افزاری

کیف پول‌های سخت افزاری امنیت زیادی دارند چو ن که فقط کیف پول می باشد و نرم‌افزاری دیگری روی آنها نصب نشده و نمی شود در نتیجه در برابر سرقت های اینترنتی و آنلاین  و سای خطرات مصون هستند.

جستجو شما می توانید عبارت مورد نظر خود را در ایکس نوین جستجو کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *