خانهارزهای دیجیتالخرید کاردانو
ADA
خرید و فروش

فروش و خرید کاردانو (ADA)

ADA

همین حالا برای فروش و خرید کاردانو Cardano (ADA) در کمتر از 10 دقیقه مراحل عضویت ، احراز هویت ، ثبت سفارش رو طی کن 💙
✅پشتیبانی از تمام شبکه های کاردانو
✅فروش و خرید کاردانو کاملا خودکار
✅احراز هویت خودکار کمتر از چند ثانیه
✅ آپدیت لحظه ای قیمت

ایکس نوین

کاردانو

مقدمه

انواع مختلفی از ارزهای دیجیتالی در صرافی‌ها وجود دارند  که تعداد انها ماننده خرید کاردانو همواره رو به افزایش است  اما همه ی این ارزها دیجیتال نمی توانند آینده خوب و درخشانی را داشته باشند، بنابراین کاربران باید معتبرترین و کارآمدترین ارزهای دیجیتال را شناسایی کنند و سپس بر روی آنها سرمایه‌گذاری نسبتا ایمن و پرسودی را انجام دهند؛ از جمله این بلاکچین های معتبر که جزء چند ارز برتر دنیا میباشد می توان بلاکچین کاردانو را نام برد که عنوان نسل سوم بلاکچین ها شناخته شده است.

کاردانو چیست ؟ 

ترتیب نسل اول و دوم ارزهای دیجیتال به ترتیب بیت کوین و اتریوم میباشند . اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال بر قراردادهای هوشمند و همچنین برنامه های غیرمتمرکز، تمرکز داشت . نسل سوم ارزهای دیجیتال با هدف رفع مشکلاتی مثل مقیاس پذیری، کارمزد بالای تراکنش ها و زمان نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال ظهور کردند. از جمله رمز ارزهای نسل سوم می توان به ارز دیجیتال کاردانو اشاره کرد. ارز دیجیتال کاردانو در سال 2015 به عنوان یک پروژه ای برای تغییر و تحول در شیوه های توسعه و طراحی ارزهای دیجیتال راه اندازی شد و  دو سال بعد در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) خالق کاردانو، کارآفرین آمریکایی و متخصص ارزهای دیجیتال وارد بازار شد . ارز دیجیتال کاردانو یا همان آدا (ADA) یکی از ارز های مستعد در حال حاضر محسوب می شود. ارز دیجیتال کاردانو به عنوان نسل سوم ارزهای دیجیتال از ساختار لایه ای برای ایجاد پایداری ، امنیت و بهبود مقیاس پذیری برخوردار می باشد. این ویژگی باعث شده است که شبکه‌ای سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر باشد. ارز دیجیتال کاردانو از اثبات سهام اوروبروس بهره می برد، در حالی که ارز دیجیتال بیت کوین سیستم اثبات کار را مورد استفاده قرار داده است.

خرید کاردانو

تاریخچه کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 راه اندازی شد و تیم توسعه دهنده کاردانو در سال 2018 طی دوره عرضه اولیه (ICO) توانست 63 میلیون دلار کسب کند . ICO یا عرضه اولیه یک رمزارز، روشی برای جمع آوری سرمایه جهت توسعه دادن ایده و بلاکچین مورد نظر شرکت های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال می باشد. بلاکچین کاردانو فقط در سه ماه اول ICO توانست بیش از 6 میلیارد دلار از این طریق کسب کند. چارلز هاسکینسون یکی از کارافرینان امریکایی و نیز بنیانگذاران اتریوم ، بنیانگذار کاردانو می باشد. هاسکینسون که چندین شرکت مبتنی بر رمزگذاری را تاسیس کرده است و با جاه‌ طلبی‌های خود در حوزه امور مالی غیرمتمرکز شناخته می‌شود معتقد است، بلاکچین این پروژه بی‌نهایت کارآمدتر از اتریوم است.

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو یکی از ارزهای دیجیتالی است که بر خلاف اتریوم و بیت کوین که از اثبات انجام کار یا ماینینگ برای استخراج کوین های جدید استفاده می کنند، کاردانو از اثبات سهام بهره می برد.

اثبات کار (PoW) یکی از دانش های رمزنگاری است که در آن یک طرف (اثبات کننده) به دیگران (تأیید کنندگان) ثابت می کند که مقدار مشخصی از تلاش محاسباتی برای برخی اهداف صرف شده است. متعاقباً تأیید كنندگان می توانند با حداقل تلاش از جانب خود، این هزینه را تأیید كنند. در شبکه ارزهای دیجیتال افرادی با نام ماینر با توان محاسباتی بالا به حفظ امنیت شبکه کمک می کنند و با این کار خود پاداش می گیرند.

این مفهوم توسط Cynthia Dwork و Moni Naor در سال 1993 به عنوان روشی برای جلوگیری از حملات به شبکه  ابداع شد. اثبات کار بعداً توسط بیت کوین به عنوان پایه ای برای اجماع در شبکه بلاک چین مشهور شد. این الگوریتم در بلاک چین برای تایید تراکنش‌ ها و تولید بلاک های جدید در زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. استخراج‌کنندگان با استفاده از این الگوریتم با یکدیگر بر سر تکمیل تراکنش ‌های شبکه و گرفتن پاداش رقابت می‌کنند.

اثبات سهام (PoS) روشی دیگر برای تایید تراکنش ها و ایجاد بلاک جدید است. مفهوم Proof of Stake (PoS)  بیان می کند که یک شخص می تواند با توجه به اینکه چند کوین در دست دارد، استخراج یا اعتبارسنجی کند. این بدان معناست که هرچه بیت کوین یا آلت کوین بیشتری متعلق به یک ماینر باشد، قدرت استخراج وی نیز بیشتر است.

اثبات سهام با نسبت دادن قدرت استخراج به نسبت کوین هایی که یک ماینر در اختیار دارد، به دنبال حل مسئله است. به این ترتیب ، یک استخراج کننده PoS به جای استفاده از انرژی برای پاسخ دادن به پازل های PoW ، محدود به استخراج درصدی از معاملات است که بازتاب سهام مالکیت وی است. به عنوان مثال ، یک استخراج کننده که 3 درصد از بیت کوین موجود را در اختیار دارد، می تواند از نظر نظری فقط 3 درصد از بلاک ها را استخراج کند.

در واقع در اثبات سهام، فرد مشارکت‌کننده با اختصاص دادن دارایی خود تضمین می‌کند که یک عامل مخرب برای شبکه نیست.

کاردانو چگونه کار میکند؟

اوروبروس (Ouroboros) چیست؟

اوروبروس که نمادی باستانی از مار یا اژدهایی است که دم‌اش را می‌خورد.این نماد، نشان‌دهنده چرخه ابدی  است.

قلب سیستم عامل کاردانو Ouroboros  است، الگوریتمی که از پروتکل Proof of Stake برای استخراج کوین استفاده می کند. این پروتکل برای کاهش مصرف انرژی و زمان ایجاد کوین های جدید تنظیم شده است. در واقع در این الگوریتم کاربران با سهام هایی که در اختیار دارند بلاک های معامله را در بلاکجین ایجاد میکنند .اما الگوریتم Ouroboros الگوریتم را به طور متفاوتی پیاده سازی می کند.

Ouroboros زمان را به  دوره هایی تقسیم میکند که هر دوره از زمان کوتاه تری به نام اسلات تشکیل شده است .دوره ها به صورت چرخشی کار میکنند با تمام شدن یکی دیگری انلاین میشود . هر اسلات یک رهبر دارد رهبران اسلات وظیفه ایجاد و تأیید بلاک های معاملاتی را دارند که به بلاک چین کاردانو اضافه می شوند. اگر رهبری در یک اسلات که مسئول ایجاد بلوک و تأیید تراکنش‌های آن است، نتواند کار خود را انجام دهند، آن‌گاه حق تولید بلاک را از دست می‌دهد و پاداشی نمی‌گیرد.  معاملات در بلاک های تولید شده توسط رهبران توسط تأیید کنندگان ورودی تأیید می شوند. این گروه دومین مجموعه از دارندگان کوین هستند که مسئول اجرای پروتکل هستند. در یک دوره معین ممکن است یک تا بسیاری از تاییدکنندگان متعدد وجود داشته باشد که انتخاب آنها بر اساس تعداد سکه‌هایی است که نگهداری می‌کنند، انجام می شود.

برای اطمینان از اینکه نتایج حاصل از تایید تراکنش بی طرفانه است، سیستم رای گیری بر اساس دو ورودی طراحی شده است.اولین سیستم محاسبه یک سیستم محاسباتی با چندین شرکت کننده است. مجموعه ای از دارندگان کوین درون شبکه محاسباتی را انجام می دهند و نتایج خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. ورودی دوم توزیع ثروت یا سهام است. نود هایی که سهام بیشتری (یا کوین بیشتر) دارند، احتمال انتخاب آنها به عنوان رهبر اسلات افزایش می یابد.

لایه های تشکیل دهنده ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو از دو لایه پرداختی (CSL) و لایه محاسباتی (CCL) تشکیل شده است.

 • اولین لایه پرداختی (CSL) است این لایه در حال حاضر تقریباً کامل شده است و برای انتقال توکن‌های ADA به کیف پول یا صرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت این لایه با رفع مشکل مقیاس پذیری به عنوان یک خصوصیت ویژه به نسبت ساز و کار کاردانو محسوب می شود. علاوه بر این، CSL از الگوریتم گواه اثبات سهام جهت ساخت بلاک های جدید و تأیید تراکنش ها استفاده می کند.
 • دومین لایه، لایه محاسباتی (CCL) است که شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش ها است هنوز در حال توسعه است و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را می دهد.

مزایای ارز دیجیتال کاردانو

 • در این شبکه با افزایش تعداد کاربران، تعداد پردازش تراکنش ها نیز افزایش می یابد، زیرا محدودیت مقیاس پذیری در این شبکه وجود ندارد.
 • کاردانو به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی تحت کنترل و دخالت هیچ دولت یا ارگانی نمی باشد.
 • این شبکه قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را دارا می باشد.
 • میزان امنیت موجود در شبکه کاردانو بسیار بالا می باشد، بنابراین احتمال هک شدن این سیستم تقریبا غیرممکن است و تمامی اطلاعات ثبت شده در آن به صورت محرمانه حفظ می شوند.
 • اولین بلاکچین 2 لایه (CSL , CCL) در سیستم کاردانو راه اندازی و ه تشکیل شداست.
 • سرعت انجام تراکنش ها در این شبکه بسیار بالا و هزینه کارمزدها در آن پایین می باشد.
 • سیستم کاردانو به دلیل میزان برق مصرفی پایین، سازگار با محیط زیست می باشد و هزینه پرداختی برای حل معما در این شبکه بسیار پایین می باشد.

معایب کاردانو

 • مکانیسم رای گیری کاردانو به دارندگان توکن امکان می‌دهد که برای آینده بلاکچین رای دهند. صاحبان این ارز می‌توانند در رابطه با اجرای آپدیت‌ها و اصلاحات رای بدهند. متاسفانه کاردانو در این زمینه ایرادات متعددی دارد. یکی از این ایرادات تفاوت بین شما و فرد هدایت کننده و اجرا کننده است. به این شکل که در صورت بیشتر بودن امتیاز شخص هدایت کننده نسبت به شما، نظر او را برتر قرار می‌دهد.
 • کاردانو در حال رقابت با اتریوم است و یکی از مزیت‌های اصلی آن داشتن یک شبکه به بزرگی صدها برابر Ethereum است. ولی رقیب جدیدی به نام سولانا که دارای شبکه‌ای بسیار بزرگتر و همچنین کارمزد پایین‌تری می‌باشد به بازار عرضه شده است. در واقع این اتفاق به نحوی کاردانو را از رقابت با اتریوم حذف می‌کند. خرید و فروش اتریوم پس از رسیدن این رقبا و ایجاد علاقمندی به پتانسیل های آنها ممکن است کاهش یابد .
 • در زمانی که یک بلاک قرار است در شبکه ذخیره شود و سرور استخرهای نقدینگی از دسترس خارج باشند، جایزه آن بلاک گم می‌شود. در قراردادهای هوشمند باید احتمال شانس یا luck هر استخر نزدیک 100 درصد باشد. این درصد به این معنا است که تمام جایزه‌ها به استخراج کننده‌ها و تایید کننده‌ها تعلق می‌گیرد. اعداد دقیقی در ارتباط با این احتمال وجود ندارد، ولی حدود تخمینی آن برای کاردانو حدود 95 درصد است. هر چند که هدف کاردانو برتری از اتریوم در قراردادهای هوشمند است. ولی هنوز نتوانسته مشکلات موجود در کاردانو را بهبود بخشد. با وجود اینکه رمز ارز کاردانو طی این چند سال در حال گسترش بوده و به اهداف خوبی هم دست پیدا کرده است، با این حال هنوز در سطوح ابتدایی قرار دارد و باید دید نسبت به برطرف کردن مشکلات چه راهکاری را بر می‌گزیند.
 • پلتفرم کاردانو از مکانیسم اثبات سهام استفاده می‌کند که در آن بلاک جدید توسط یک استخراج کننده به صورت رندوم ثبت می‌شود. ثبت کردن کوین ADA به صورت تصادفی توسط شخص سوم ممکن است رمز ارز را در جایی که تعلق ندارد قرار دهد که باعث می‌شود آسیب پذیری آن افزایش یابد. این فرایند می‌تواند در آینده برای این شبکه یک تهدید محسوب شود.

پیش بینی آینده کاردانو

بررسی رفتارهای قیمتی ارزهای دیجیتال در واکنش به اتفاقات مختلف می‎تواند به شدت در پیش‌بینی رفتارهای قیمتی آن ارز در آینده به ما کمک کند. اینکه مثلا لیست شدن در یک صرافی معتبر چقدر می‌تواند در قیمت یک ارز تاثیرگذار باشد و یا پیدا شدن یک باگ نرم‌افزاری در کیف پول رسمی یک ارز چقدر می‌تواند در قیمت یک ارز تاثیر منفی داشته باشد؛ با این دید به بررسی تاریخچه قیمت کاردانو و رفتارهای قیمت آن در مواجهه با اتفاقات و رویدادهای مختلف می‌پردازیم.

سال ۲۰۱۸

در اوایل ژانویه ۲۰۱۸، ارزش کاردانو به بالاترین قیمت یعنی ۱.۱۶۲ دلار رسید و در بازار بیش از ۳۳ میلیارد دلار به اوج خود رسید.

۲۷ ژوئن ۲۰۱۹

صرافی سنگاپوری بیترو (Bitrue) هک شد و ۵ میلیون دلار از توکن‌های XRP و ADA در این هک از دست رفتند.

به دنبال انتشار این خبر در روز ۲۷ ژوئن، قیمت ارز دیجیتال آدا ، ۱۹.۵ درصد کاهش در یک روز را تجربه کرد.

۱۸ ژوئن ۲۰۱۹

امضای تفاهم‌نامه با BTU برای بررسی استفاده از کاردانو و آتالا (Atala) برای تایید احراز هویت.

۱۷ ژوئن ۲۰۱۹

امضای تفاهم‌نامه با یکی از دانشگاه‌های تفلیس برای بررسی استفاده از کاردانو و آتالا (Atala) در تایید احراز هویت.

۱۴ ژوئن ۲۰۱۹

ملاقات چارز هاسکینسون، بنیانگذار و مدیر پروژه کاردانو با وزیر امور مالی گرجستان.

۱۳ ژوئن ۲۰۱۹

ملاقات با مسئول یکی از بزرگترین بانک‌های اروپا با هدف توسعه و بهبود سیستم مالی آنها.

با وجود اخبار همکاری مثبتی که از ۱۳ ژوئن تا ۱۸ ژوئن توسط چارز هاسکینسون اعلام شد، قیمت توکن آدا با کاهش همراه بود و انتشار این اخبار هم نتوانست تاثیری بر روند نزولی آدا داشته باشد.

۲۶ می ۲۰۱۹

بنیاد کاردانو اعلام کرد به عنوان یک عضو جدید به بنیاد تکنولوژی‌های مالی هنگ‌کنگ پیوسته است.

به دنبال انتشار این خبر، قیمت توکن آدا در مدت ۲ روز، یک افزایش ۲۰ درصدی را تجربه کرد.

سال ۲۰۲۰

در یک روند نزولی، ADA در ژانویه با قیمت ۰.۰۳ دلار ادامه داد. با تغییرات خاص، قیمت در اواسط فوریه به ۰.۰۶ دلار رسید. بعدا قیمت کاردانو رو به زوال گذاشت. به طرز حیرت انگیزی، قیمت در مارس با سقوط بازار ارز دیجیتال به دلیل شیوع Covid-19 به ۰.۰۲ دلار کاهش یافت.

سال ۲۰۲۱

کاردانو سال ۲۰۲۱ را با قدرت شروع کرد و توانست تا ۳.۱ دلار نیز اوج قیمت ثبت کند. هر چند که پس از آن و همراه با ریزش کل بازار ارز دیجیتال تا ۱.۱۸ دلار نیز کاهش یافت.

DigitalCoin پیش‌بینی می‌کند که قیمت این ارز ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۵ از حداکثر قیمت ۲ دلار عبور کند. حداقل قیمت نیز در سال ۲۰۲۵ حدود ۱.۸۲ دلار باشد.

 InvestingCube اعلام داشته که سطح مقاومت کلیدی برای سال‌های ۲۰۲۵ و ۲۰۳۰ به ترتیب حدود ۲ و ۵ دلار خواهد بود.

با توجه به انچه تا کنون گفته شد بسیاری پیش بینی میکنند تا سال ۲۰۳۰ کاردانو در محدوده قیمت ۴.۹۰ دلار و ۵.۷۴ دلار معامله شود. اگرچه دور از ذهن است اما نمی‌توان نادیده گرفت که قیمت تا سال ۲۰۳۰ چندین برابر خواهد شد. بخش بزرگی از این اطمینان ناشی از فرآیندهای تراکنش سریع فناوری است که توسط نوآوری‌های فناورانه قوی پشتیبانی می‌شود.

پیش بینی آینده کاردانو
پیش بینی آینده کاردانو

نظر متخصصین ارزهای دیجیتال در مورد کاردانو

از نظر دن گمباردلو کاردانو بی‌خطرترین، امن‌ترین و پرظرفیت ترین بلاکچین است. و در ایناره گفت : من صد درصد آگاه هستم که کاردانو در روندهای نزولی عملکرد ضعیفی دارد و این یکی از دلایل علاقه من به آن است زیرا در حالی که در چنین روندهای نزولی عملکرد ضعیفی دارد، در روندهای صعودی عملکرد بهتر و صعودی‌تری خواهد داشت و این بدان معنی است که ما اکنون یک دارایی کم‌ارزش با بیشترین پتانسیل صعودی شدن را داریم.

رکت IOHK، حامی کاردانو در یک پست رسمی از تایید طرح توسعه این شبکه مبنی بر افزایش سایز بلاک ها خبر داد. در حال حاضر سایز بلاک های کاردانو 80 کیلوبایت است که در پی به روزرسانی با رشدی 10 درصدی همراه خواهد شد و به 88 کیلوبایت خواهد رسید.

تیم تحقیقاتی کاردانو افزایش سایز بلاک ها را بهبودی مهم در شبکه می‌داند و معتقد است این به روزرسانی باعث افزایش گنجایش شبکه و بهبود عملکرد برنامه های غیرمتمرکز بر بستر کاردانو می‌شود.

اما اصلی ترین انتقادات مطرح شده به این مدل چیست؟

کاردانو با استفاده از طراحی منحصر به فرد مدل EUTXO در این صرافی و امکان‌پذیر شدن معاملات میان زنجیره‌ای، کاربران می‌توانند به صورت خودکار قراردادها را در دو بلاکچین مختلف مبادله کنند . به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از ای‌ام‌بی کریپتو، چارلز هاسکینسون، بنیانگذار شبکه کاردانو در تاریخ ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) به منتقدان مدل تراکنش‌های خرج‌نشده گسترش یافته (EUTXO) که ابتکار بلاکچین کاردانو است، واکنش نشان داد. او در این باره گفت: جالب‌ترین بخش مدل پیشنهادی EUTXO این است که دانش اندک توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز درباره برنامه‌نویسی فانکشنال را آشکار می‌کند.

بسیاری از توسعه‌دهندگان و علاقه‌مندان مختلف به بحث درباره EUTXO پرداختند و به مزایای آن اشاره کردند. با این حال، جاستین بونس (Justin Bons)، مدیر ارشد اجرایی شرکت سایبر کپیتال (CyberCapital)، نسبت به مدل EUTXO انتقادات دقیقی را مطرح کرد. او در رشته توییت خود گفت:کاردانو با اتکا به مدل UTXO به جای مدل مبتنی بر حساب، مزایای بسیاری را از دست داده است.مشکلات مدل UTXO در مقایسه با مزایای آن بسیار بیشترند. از تجربه کاربری ضعیف‌تر گرفته تا محدودیت چشمگیر در قابلیت قراردادهای هوشمند.

روش های تحلیل قیمت کاردانو

تحلیل تکنیکال

یکی از  رایج ترین روش های تحلیلی است که معامله گران برای تحلیل و پیش بینی رفتار کاردانو مورد استفاده قرار می دهند. محور اصلی این تحلیل حجم معاملات، قیمت ها و روند قبلی بازار است. این تحلیل با تمرکز بر روی داده ها و نمودار بازار، تلاش می کند تا با شناسایی الگوها و روندها بتواند آینده بازار را پیش بینی کند.

طبق نظریه داوجونز، تحلیل تکنیکال دارای سه اصل زیر است:

 • قیمت رکن اصلی تحلیل تکنیکال بوده و تحرکات قیمتی نمایانگر میزان عرضه و تقاضا در بازار است. به عبارت دیگر همه چیز در قیمت خلاصه می شود.
 • قیمت دارای سه روند کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است.
 • از آنجایی که روندهای قیمت تمایل به تکرار شدن دارند، تحلیلگرهای ارز دیجیتال با استفاده از الگوهای شکل گرفته روی نمودار های گذشته، حرکات بعدی بازار را پیش بینی می کنند.

انواع نمودارها در تحلیل تکنیکال

نمودار شمعی: یکی از معروف ترین نمودارها بین تریدرها، نمودار شمعی است که اطلاعات مهمی در اختیار معامله گرها قرار می دهد. در این نمودار هر شمع بیانگر قیمت شروع، کمترین قیمت، بیش ترین قیمت معامله و قیمت نهایی است. رنگ شمع ها در این نمودار  وضعیت قیمت پایانی را نسبت به قیمت شروع نشان می دهد که رنگ سبز افزایش قیمت و رنگ قرمز کاهش قیمت رت نشان می دهد.

نمودار خطی: این نمودار، قیمت کاردانو را طی یک دوره خاص نشان می دهد. نمودار خطی، به تشخیص روند حرکت قیمت توسط معامله گرها کمک می کند. لازم به ذکر است که تمرکز این نمودار ، روی قیمت پایانی است.

نمودار میله ای:  این نمودار از نظر ظاهر شباهت زیادی به نمودار خطی دارد ولی اطلاعات بیشتری در اختیار معامله گرها قرار می دهد. در نمودار میله ای، قیمت  ها در طی بازه های زمانی مختلف و به شکل مستطیل روی محور طول ها نمایش داده می شوند و هر میله نشان می دهد که طی یک بازه زمانی، روند تغییر قیمت کاردانو چگونه است.

تحلیل فاندامنتال

اگر از متقاضیان یک رمز ارز هستید، بهتر است قبل از اقدام به سرمایه گذاری، ابتدا یک دید کلی از تاریخچه و زمان ورود آن به بازار معاملات بدست آورید. چرا که حجم زیادی از رمز ارزها هستند که از سالها پیش در بازار فعال بوده و حالا نیز با گذشت زمان و ارتقای فناوری بلاک چین (blockchain) توانسته‌اند که مطرح شوند.

اما در مقابل، ممکن است یک پروژه با وجود سالها فعالیت در این زمینه نتوانسته باشد فناوری خود را بهبود ببخشد و در بازار امروز، در بسیاری از زمینه ها مانند سرعت و تعداد تراکنش، حرفی برای گفتن نداشته باشد.

از این رو بررسی سابقه یک پروژه، عامل بسیار مهمی در تعیین ارزش آن است.

تیم پروژه:

از دیگر عوامل مهمی که در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال باید آن را در نظر بگیرید، تیم پروژه است. وجود نام افراد با سابقه در تیم پشتیبان یک رمز ارز از عوامل بسیار مهمی است که بر ارزش پروژه می‌افزاید. از این رو بسیار مهم است که قبل از سرمایه گذاری تیم توسعه دهنده و پشتیبان رمز ارز مورد نظر خود را بررسی کنیم چرا که نقش بسیار مهمی در موفقیت پروژه ایفا می‌کنند.

مارکت کپ:

به مقدار کل سرمایه در گردش یک رمز ارز بر حسب دلار، مارکت کپ یا ارزش کل بازار گفته می‌شود که از عمل ضرب تعداد کل کوین های در گردش، در قیمت یک واحد سکه بدست می‌آید. این عامل، از عوامل بسیار مهمی است که برای تحلیل ارز دیجیتال به آن نیاز دارید؛ چرا که مارکت کپ، میزان کل سرمایه موجود یک رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال، عاملی است که ارزش یک رمز ارز را در بازار مشخص کرده و بر میزان ریسک پذیر بودن رمز ارز تاثیر می‌گذارد زیرا نشان دهنده حجم سرمایه‌ای است که در پروژه وجود دارد. (برای اطلاع از ارزش کل بازار یک رمز ارز می‌توانید به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید).

شرکت‌های همراه:

همکاران تیم یک رمز ارز یا توکن از عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند در نوسان قیمت ارز دیجیتال تاثیر بگذارد. این عامل از آنجایی که می‌تواند در تحقق اهداف ترسیم شده تاثیر گذار باشد و به پروژه اعتبار دهد، در ذهن مردم تاثیر مثبت گذاشته و آن‌ها را تشویق به سرمایه گذاری می‌کند؛ بنابراین این عامل از موارد قابل توجه در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال است و باید آن را در نظر گرفت.

توکنومیک:

توکنومیک برنامه‌ای است که ویژگی‌های اقتصادی توکن مخصوص یک شبکه را در برمیگیرد. توکنومیک یا Token Economy، شامل تمام مواردی است که بر ارزش یک توکن تاثیر گذارند؛ مانند توکن سوزی، صدور و عرضه یک توکن است و در واقع این اقتصاد توکنی عاملی است که سرمایه گذاران را راضی به سرمایه گذاری کنند.

نقشه راه

همان طور که در مطالب بالا اشاره شد، شبکه کاردانو در سال 2017 راه‌اندازی شد و در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها، شبکه‌ای نسبتا جدید محسوب می‌شود. کاردانو سال‌های اولیه خود را صرف توسعه این شبکه نموده و به طور کلی پنج مرحله را به عنوان نقشه راه خود در نظر گرفته است که در ادامه با این مراحل بیشتر آشنا می‌شویم:

بایرون (Byron)

بایرون اولین مرحله از نقشه راه کاردانو بود که معماری بنیادی شبکه را ایجاد و آن را آزمایش می‌کند تا شبکه به درستی کار کند و این به‌روزرسانی در تاریخ 25 جولای سال 2020 انجام شده است. ناگفته نماند که عرضه کیف پول Daedalus و Yoroi ADA در این مرحله اتفاق افتاد.

شلی (Shelley)

این به‌روزرسانی که در تاریخ 29 جولای سال 2020 انجام گرفت تحولی عظیم در تمرکززدایی این شبکه ایجاد کرده است.

گوگن (Goguen)

این مرحله که قرار بود در مارس سال 2021 اجرایی شود با کمی تاخیر در چند ماه بعدتر اجرایی شد و هدف از آن این بود که با پیاده‌سازی بستری برای قراردادهای هوشمند، امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز را تسهیل نماید.

باشو (Basho)

این به‌روزرسانی که هنوز تاریخ دقیقی برای اجرای آن در نظر گرفته نشده، با هدف ارائه راه‌حل‌های مقیاس‌بندی به منظور بهینه‌سازی بلاک چین و همچنین بهبود عملکرد آن در نظر گرفته شده است.

ولتر (Voltaire)

این مرحله از نقشه راه شبکه کاردانو که همچون به‌روزرسانی باشو، برای آن تاریخ دقیقی تعیین نشده، سیستم‌های خزانه‌داری و همچنین رای گیری به منظور ایجاد یک شبکه مستقل را معرفی خواهد کرد.

دنبال کردن نرخ روز ارزهای فیات و استیبل کوین ها

برخی از رمزارزهای موجود در بازار مثل تتر که در جایگاه سوم نیز قرار دارد، دارای پشتوانه فیات دلار آمریکا و یورو است، بنابراین در نظر گرفتن قیمت این رمزارزها و میزان دارایی تتر صرافی های مختلف دنیا میتواند یک سیگنال بسیار قوی برای افزایش یا کاهش قیمت رمزارزها باشد، به این صورت که اگر مبالغ بالایی از تتر از صرافی ها خارج شوند به احتمال زیاد روند بازار نزولی بوده و افراد مختلف در سراسر دنیا دنبال خارج کردن سرمایه دیجیتال خود از صرافی ها هستند. اما اگر مقدار زیادی استییل کوین تتر وارد صرافی ها شود، به این معناست که افرادی زیادی قصد خرید ارز دیجیتال در بازار کریپتو رو دارند و در این حالت روند بازار هم صعودی خواهد گشت.

مفهوم عرضه و تقاضا

یکی از مهمترین مفاهیمی که باید در بازارهای مالی مختلف از جمله ارزهای دیجیتال با آشنایی کامل داشته باشید، مفهوم عرضه و تقضا است، شناخت این مفهوم و پیاده سازی آن در روند تغییر قیمت رمزارزهای مختلف مختلف میتواند بسیار کمک کننده باشد؛ همان طور که میدانید بخشی از ارزش فلزهای با ارزش مانند طلا، به دلیل عرضه‌ محدود آنها به دست می‌آید و معمولا هم قیمت این فلزات توسط سیستم عرضه و تقاضا (Supply and Demand) کنترل می‌شود.

به طور کلی، هر چه تقاضا بیشتر باشد و حجم محدودی از کالا وجود داشته باشد، قیمت افزایش می‌یابد و هرچه عرضه زیاد و تقاضا کم باشد، قیمت کاهش پیدا می‌کند؛ این اصل در مورد ارزهای دیجیتال نیز صادق است، هرچه تقاضا برای یک ارز دیجیتال بیشتر شود و حجم عرضه آن محدود باشد، قیمت آن ارز افزایش پیدا می‌کند.

مسائل قانونی و محدودیت‌ها

از دیگر مواردی که روی قیمت رمزارزها تاثیر زیادی دارد، مسائل قانونی و مربوط به دولت‌ های مختلف است که می‌تواند بر قیمت ها تأثیر بگذارد؛ برای مثال اگر یک دولت درباره‌ قوانین دارایی و مالیات سخت‌ گیر باشد، مخفی کردن دارایی‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتال تبدیل به اقدامی رایج می‌شود و این خود باعث تغییر در قیمت کاردانو و سایر ارزهای دیجیتال می‌شود، زیرا تقاضا برای آنها بیشتر خواهد شد؛ اقدامات قانونی مثبت برای یک ارز دیجیتال مانند رسمی کردن آنها به عنوان ارز یک کشور، می‌تواند اثرات مثبتی در قیمت داشته باشد؛ در حالی که ممنوعیت ارزهای دیجیتال نیز توسط یک یا چند کشور می‌تواند اثرات منفی از خود در روند قیمت های بازار برجای بگذارد.

دنبال کردن سلبریتی های بازار کریپتوکارنسی

یکی از عواملی که تاثیر بالایی در بالا و پایین شدن قیمت رمزارزهای دیجیتالی دارد، دنبال کردن افراد سلبریتی و فعال در این حوزه از جمله ایلان ماسک و جاستین سان و بنیان گذاران ارزهای اتریوم و لایت کوین و صرافی بایننس میباشد. این افراد در شبکه های اجتماعی مختلف به ویژه توییتر بسیار فعال بوده و توییت هایی که مرتبط با بازار رمزارزها منتشر میکنند معمولا تاثیر زیادی در قیمت ارزهای دیجیتالی مختلف بازار کریپتوکارنسی دارد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کاردانو

 • ارزش شبکه
  به طور کلی کوین‌ها برای افزایش کارایی در شبکه مستقر می‌شوند و از این رو ارزش یک شبکه تاثیر مستقیم بر قیمت کوین و توکن بومی خود دارد. هنگامی که شبکه و رمز ارز با موفقیت بر روی بلاک چین (blockchain) سوار شوند، پذیرش رمز ارز بین کاربران بیشتر شده و از این رو افزایش قیمت رمز ارز اتفاق خواهد افتاد. از این رو با توجه به تعداد تراکنش‌هایی که روی شبکه بلاک چین کاردانو اتفاق می‌افتد، قیمت لحظه ای ارز دیجیتال کاردانو دچار نوسان و تغییرات می‌شود.
 • قابلیت های شبکه کاردانو
  قابلیت‌های شبکه کاردانو، از عوامل ثانویه تاثیر گذار بر قیمت رمز ارز ADA می‌باشد. در این شبکه، امکان ایجاد استیبل کوین و انتقال آن، تاثیر زیادی بر افزایش ارزش شبکه و رمز ارز آن دارد.
 • تاثیر قراردادهای هوشمند بر قیمت لحظه ای کاردانو
  کاردانو یک ارز دیجیتال نسل سوم است که توانایی اجرای قراردادهای هوشمند در آن نسبت به اتریوم (نسل دوم ارزهای دیجیتال)، ارتقا یافته است. جالب است بدانید که چارلز هاسکینسون، بنیانگذار شبکه کاردانو، از توسعه دهندگان اتریوم بوده است و از این رو هنگام بنیانگذاری این شبکه اطمینان حاصل کرد که استقرار قراردادهای هوشمند در این شبکه نسبت به شبکه اتریوم بهتر و ارتقا یافته‌تر می‌باشد.
  از این رو مستقر شدن قرارداد هوشمند در شبکه کاردانو زمینه را برای اضافه شدن اهداف و ویژگی‌های بیشتر به برنامه آلت کوین ها فراهم می‌سازد که در نتیجه آن قیمت کاردانو را افزایش می‌دهد.
 • پذیرش در عموم
  با افزایش پذیرش کاردانو بین عموم، قیمت آن نیز افزایش می یابد. Cardano یک ارز دیجیتال نسبتاً جدید است که با وجود پایگاه‌های اجتماعی بزرگ، هنوز راه زیادی در پیش دارد. هدف Cardano تبدیل شدن به یک پلتفرم dApp و یک ارز دیجیتال مناسب برای انجام فعالیت‌های مالی توسط افرادیست که حتی حساب بانکی ندارند. از این رو Cardano، در ابتدای راه اندازی خود توانست حمایت‌های زیادی را به دست آورد و همچنان نیز به رشد تصاعدی خود ادامه می دهد.
 • تاثیر بیت کوین و دیگر رقبا بر قیمت کاردانو (ADA)
  بیت کوین، نسل اول ارزهای دیجیتال و به نوعی رهبر بازار کریپتوکارنسی‌ ها می‌باشد. رمز ارزهای دیگر هر یک به نوعی به منظور رقابت با بیت کوین و ارائه امکانات بیشتر پدید آمدند اما تا به حال هیچ کدام نتوانستند از لحاظ ارزش بازار (مارکت کپ) به اندازه این رمز ارز موفق و محبوب باشند.
  البته گفتنی است که با رشد قیمت بیت کوین (BTC) قیمت آلت کوین‌ها دستخوش تغییر می‌شود، بنابراین می‌توان گفت که یک همبستگی بین بیت کوین و آلت کوین ها وجود دارد. از این رو زمانی که اوضاع بیت کوین و به طور کلی بازار خوب باشد، می‌توان انتظارات مثبتی نیز از کاردانو داشت.
  آلت‌کوین‌های دیگری از جمله: NEO ،Block ،Lisk هستند که مشابه کاردانو می‌باشند و به نوعی یک تهدید برای قیمت ADA هستند؛ چرا که افزایش ارزش آنها منجر به کاهش ارزش کاردانو خواهد شد. بنابراین اگر کاردانو همگام با زمان ارتقا نیابد، قادر به رقابت با رقبای جدید نخواهد بود.
 • احساسات بازار
  عرضه و تقاضا عامل اصلی نوسانات قیمت ارز دیجیتال و یک رمز ارز به خصوص مانند آدا می‌باشند و ارزش هر رمز ارز را تعیین می کنند. در بازار کریپتوکارنسی‌ها هرچه یک رمز ارز کمیاب‌تر باشد، ارزش آن بیشتر خواهد بود؛ از این رو دیگر عوامل با تاثیر بر میزان عرضه و تقاضا قیمت ارزهای دیجیتال را دچار نوسان می‌کنند. بنابراین تقاضا می تواند یک فشار صعودی یا نزولی بر قیمت رمز ارزها وارد کند.
عوامل تاثیرگذار بر قیمت کاردانو
عوامل تاثیرگذار بر قیمت کاردانو

تشخیص بهترین زمان برای خرید و فروش کاردانو

برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ، استراتژی های مختلفی در بازار رمزارزها وجود دارد ولی نکته قابل توجه این است یک سبک و روش سرمایه گذاری خاص برای همه افراد مناسب نیست و با وجود استراتژی های متداول ، این فرد سرمایه گذار است که تعیین می کند کدام روش برای او مناسب است.

 • خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا
  از مهم ترین مواردی که تقریبا در تمام بازار های مالی باعث موفقیت تریدر می شود،زمان مناسب ورود به بازار و خروج از آن است.ریسک از بین رفتن دارایی در این روش بسیار زیاد است.
 • استراتژی کوتاه مدت (معاملات لحظه ای و روزانه کاردانو)
  این روش محبوب ترین مدل معاملاتی در بین تریدرها است. در این روش معامله گر به جای نگهداری بلند مدت کاردانو، تلاش می کند تا با نوسان گیری به سود برسد که یکی از سریع ترین راه های سود دهی در بازارهای مالی است و لازمه آن کسب دانش کافی در زمینه تحلیل تکنیکال و تحلیل نمودارهای قیمتی است.
 • استراتژی میان مدت (سرمایه گذاری میان مدت در بازار )
  این روش مناسب افرادی است که به دنبال ریسک کمتری هستند و بعد از تحلیل و محاسبه مقدار رشد و ریزش، طی دوره های 6 ماهه و یا یک ساله اقدام به فروش کاردانو خود می کنند.
  با توجه به اینکه ریسک و خطر از دست رفتن سرمایه در این روش پایین است ولی ممکن است برای تریدر سود زیادی هم نداشته باشد.
 • استراتژی بلندمدت
  استراتژی بلند مدت جز مطمئن ترین و کم ریسک ترین مدل های معاملاتی در بازار رمزارز ها است. این مدل بر نگهداری بلند مدت کاردانو تاکید دارد و کاربران آن هولدر نامیده می شوند. آن ها معتقدند بهای کاردانو در آینده رشد چشمگیری خواهد داشت و فروش آن کاری اشتباه است. با توجه به تاریخچه کاردانو افرادی که  از اواسط سال 2017 تا کنون ، استراتژی بلند مدت را اجرا کرده اند سود قابل توجهی کسب کرده اند و نکته قابل توجه این است که روند صعودی بهای کاردانو در بلند مدت کماکان ادامه دارد.

کاربردهای کاردانو

این پروژه در نهایت دو کاربرد اساسی دارد:

یکی اینکه می توان مثل بیت بیت کوین از Ada استفاده کرد. گفته می شود هدف تیم کاردانو انجام ده ها هزار تراکنش در هر ثانیه است که این برخلاف 7 تراکنش در یک ثانیه توسط بیت کوین است و در صورت عملی شدن این هدف، کاردانو به عنوان یک پرداخت جهانی شناخته خواهد شد.

دوم اینکه این پروژه می تواند قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز را ایجاد کند که در وهله اول باید مشکلات مقیاس پذیری در این رابطه رفع شوند. یکی از اصول اصلی کاردانو پروتکل اجماع PoS آن است. کسانی که ADA خود را در بلاک چین استیک می‌کنند در ازای این کار رمز ارز کاردانو دریافت می‌کنند. این سیستم staking به حفظ امنیت در کل بلاک چین کمک می‌کند.

همچنین در رای گیری از ارز دیجیتال آدا استفاده می‌شود. در کاردانو، برخلاف سایر پروژه‌های بلاک چین، این ماینرها نیستند که رای می‌دهند و درباره تغییر پروتکل تصمیم می‌گیرند؛ بلکه دارندگان کوین ADA این وظیفه را برعهده دارند. بنابراین، هنگامی که طرح جدیدی در بلاکچین کاردانو پیشنهاد می‌شود، دارندگان آدا از کوین‌های خود برای رای دادن استفاده می‌کنند.

آموزش کسب درآمد با خرید کاردانو

یک فرد تازه وارد در حوزه ارزهای دیجیتال ممکن است تصور کند که شروع استخراج کاردانو کار سخت و پیچیده‌ای است.با این حال شرایط ارز دیجیتال کاردانو متفاوت است، به این معنی که چه یک فرد ماهر باشید و چه تازه کار، در کمتر از 5 دقیقه می‌توانید این ارز دیجیتال را در رایانه شخصی و گوشی موبایل خود استخراج کنید. در واقع بلاکچین مقیاس‌پذیر آن، از فناوری استفاده می‌کند که به کاربران عادی هم اجازه می‌دهد تا بخشی از شبکه باشند.

در مقابل کاربران هم جهت مشارکت برای توسعه دادن به شبکه جوایزی را دریافت می‌کنند و بلاکچین نیز از قرار گرفتن در یک محیط امن، سود می‌برد PoS .یا Proof-of-Stake یک جایگزین سازگار با اکوسیستم شبکه‌های بلاکچین است، زیرا نیازی به هش کردن در فرآیند استخراج ندارد. با استفاده از سیستم PoS، توسعه بلاک‌چین به سخت‌افزار متصل نیست.بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال مثل کاردانو که از مکانیزم PoS بهره می‌برند به کمک استخرهای استیکینگ (سهام‌گذاری) انجام می‌شود.

در این استخرها از توکن‌های ارز مورد نظر برای اعتبار دادن به بلوک‌های شبکه استفاده می‌شود. به ازای آن، کاربران از دارایی همان بلاکچین، پاداش دریافت می‌کنند.بنابراین، ارز دیجیتال کاردانو قابلیت ماینینگ و جمع‌آوری به خاطر پروتکل‌های تعیین شده به صورت مستقیم ندارد، بلکه کاربر می‌تواند در قبال استیک کردن آن پاداش دریافت کند.

_ترید

ترید یا خرید کاردانو ADA و فروش ارزدیجیتال یکی از روش های کسب سود است که دو حالت کلی دارد. در حالت اول فرد ارز را در قیمت پایین خریده و در قیمت بالا می فروشد. روش دوم وارد شدن به معامله فروش است و متفاوت از فروش ارز دیجیتال خریده شده است. در روش دوم فرد ارزی را که ندارد به فروش می رساند. در این روش فرد سرمایه خود را تحت عنوان معامله فروش ارز مورد نظر خود در صرافی قرار داده و ارز مورد نظر را می فروشد به این ترتیب حق فروش آن ارز را از صرافی می گیرد.

برای مثال سرمایه شما 2 هزار دلار است و تحلیل شما از بازار رمزارزها ، نشان دهنده بازار نزولی است. در این شرایط شما تصمیم به فروش اتریوم می کنید در صورتی که اتریوم ندارید. برای این معامله شما سرمایه خود یعنی همان 2 هزار دلار را تحت عنوان معامله فروش اتریوم در صرافی قرار می دهید و یک اتریوم را می فروشید. لازم به ذکر است که شما فقط حق فروش اتریوم را از صرافی گرفته اید. حال اگر بعد مدتی قیمت اتریوم کاهش پیدا کرد و مثلا به هزار دلار رسید، شما با 2 هزار دلار خود می توانید 2 اتریوم خریداری کنید و 1 اتریوم را به صرافی بابت قرض برگشت دهید و 2 هزار دلار خود را دریافت نموده و یک اتریوم نیز سود کنید. حتی می توانید یک اتریوم خود را نیز فروخته و سپس سرمایه خود را به 3 هزار دلار افزایش دهید.

در ترید رمزارز از صعود و یا نزول بازار می توان به کسب سود پرداخت. برای ترید به دو ابزار خیلی مهم برای تحلیل بازار  ، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است، نیاز است.

_ آربیتراژ

آربیتراژ به معنای کسب سود از تفاوت قیمت همزمان یک دارایی بین دو یا چند بازار است و معمولا به  دلیل وجود عدم تعادل قیمتی بین بازارهای مختلف  است. آربیتراژگران با خرید یک دارایی در حداقل قیمت و فروش سریع آن در سطح قیمتی بالاتر  و با استفاده از این تفاوت قیمت، کسب سود می کنند. این روش جزء روش های سرمایه گذاری بدون ریسک است.

دو روش برای کسب سود از طریق آربیتراژ در بازار رمزارزها وجود دارد:

1_ انجام تراکنش در تعداد بالا

2_ انجام تراکنش با تعداد پایین اما با مقادیر زیاد

از آنجایی که اختلاف قیمت در آربیتراژ می تواند کم باشد، لذا برای به دست آوردن سود بیشتر از راه دوم سرمایه بالایی نیاز است و برای افرادی که سرمایه زیادی ندارند روش مناسب تری است.

سوالات متداول سوالات متداول

پر تکرار ترین سوالات کاربران قبل از عضویت و خرید از صرافی را قسمت مشاهده کنید

سوالات متداول

ارز دیجیتال کاردانو (ADA) یک پلتفرم بلاک چینی است که برای اجرای قراردادهای هوشمند به کار می رود. رمزارز اصلی این شبکه آدا نام دارد. کاردانو شبکه‌ای متن‌باز است.

آینده ارز دیجیتال کاردانو به میزان پذیرش شبکه کاردانو در صنایع مختلف بستگی دارد. اگر کاردانو بتواند به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند پذیرفته شود، ارزش توکن ADA می تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد.

ارز کاردانو را روی شبکه ADA با حداقل خرید 10 کاردانو و مقدار کارمزد در این شبکه 1 کاردانو ، میتوان خرید کرد.

مهم ترین کاربرد کاردانو ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند برنامه های کامپیوتری هستند که بدون نیاز به دخالت انسان اجرا می شوند.

در مجموع، کاردانو یک شبکه نسبتاً ایمن است که از چندین لایه امنیتی مختلف برای محافظت از داده ها استفاده می کند. با این حال، هیچ سیستم امنیتی کاملاً ایمن نیست و همیشه احتمال وجود نقاط ضعف وجود دارد. سرمایه گذاران باید قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ADA، خطرات احتمالی را در نظر بگیرند.

شما میتوانید ارز دیجیتال کاردانو را به براحتی در صرافی ارز دیجیتال ایکس نوین خرید و فروش کنید.