۱۳ مهر ۱۳۹۹
گروه محتوا
2459
بدون دیدگاه

امور مالی غیرمتمرکز (Decentralized Finance) یا همان دیفای به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی اشاره دارد که می‌توانند امور مالی مهمی مانند دریافت وام و معاملات مالی را به‌صورت غیرمتمرکز و بدون نیاز به واسطه انجام ‌دهند.

همچنین می‌توانیم دیفای را این‌گونه تعریف کنیم: جنبشی برای ایجاد یک اکوسیستم خدمات مالی متن‌باز، بدون نیاز به مجوز و شفاف که برای همه قابل‌دسترسی است و بدون واسطه مرکزی کار می‌کند. به این ترتیب، کاربر کنترل کامل بر دارایی خود دارد و با اکوسیستم ازطریق برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp‌ها) ارتباط برقرار می‌کند.

دیفای با هدف بزرگی که دارد می‌تواند در کنار بلاک چین به‌عنوان یکی از نوآوری‌های امیدوارکننده عصر دیجیتال در نظر گرفته شود.

De-Fi دقیقا از چه زمانی به‌وجود آمده است؟

اگر بخواهیم ساده به ماجرا نگاه کنیم، امور مالی غیرمتمرکز یا decentralized finance، ایده‌ی خدمات مالی متن‌باز و بدون نیاز به اجازه است که درون سیستم امور مالی غیرمتمرکز تعریف می‌شود. پروتکل‌های امور مالی غیرمتمرکز، معمولا روی بلاک چین اتریوم بنا شده‌اند و برای پیشبرد امور مالی آزاد، از قراردادهای هوشمند (smart contracts) و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دیگر (DApps) استفاده می‌کنند.

موارد استفاده از محصولات و البته سرویس‌های DeFi، تقریبا بی‌نهایت و بی‌انتها هستند؛ این موارد هدف دارند تا با استفاده از فناوری بلاک چین برای خلق کردن یک سیستم کاملا جدید محصولات مالی که کاملا از موسسه‌ها و امور مالی قدیمی و سنتی جدا است، استفاده کنند. در واقع هدف امور مالی عیر متمرکز این است که چیزی که بانک نیست را تبدیل به بانک کند.

با توجه به این De-Fi یک مفهوم کلی هست و زمان دقیقی برای پدید آمدنش وجود ندارد و شاید بتوان به بیتکوین اشاره کرد که اولین بار با هدف پول غیرمتمرکز به‌وجود آمد و باعث حذف بانک گردید.

انواع توکن های دیفای چیست؟

این روزها با این مواجه هستیم که خیلی از افراد بر این باورند که دیفای یک کوین یا توکن خاصی است اما در صورتی که دیفای مجموعه‌ای از خدمات هستش که در حوزه ارزهای دیجیتال شکل گرفته‌اند.

انواع خدماتی که در حال حاضر ارائه می‌شوند عبارتند از

(۱) خدمات بانکی مانند ابزارهای پرداخت و ابزارهای وام‌ دهی

(۲) ابزارهای معامله مانند صرافی‌های غیرمتمرکز و قراردادهای آتی (فیوچرز)

(۳) استیبل‌کوین‌ها که در حال حاضر دیگه محدود به قفل کردن دلار نیست و شامل طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات میباشد

(۴) اوراکل‌ها که متصل‌کننده دنیای خارج از بلاکچین‌ها به درون بلاکچین هستند

(۵) ابزارهای مقیاس‌پذیری (scalibility) که تعداد تراکنش‌های ارزهای دیجیتال رو افزایش می‌دهند.

جالبه است بدانید بخش‌بندی فوق بخشی از خدمات ارائه شده در حوزه دیفای میباشد.

آیا دیفای، کوین یا توکن خاصی داره؟

این روزها اسم دیفای زیاد به گوش می‌رسد و دنیای ارزهای دیجیتال با مفهوم جدید دیفای در حال دگرگونیست.

آنچه بسیار مهم است که دیفای یک مفهوم است به این معنا که در ارزهای دیجیتال مفاهیم اقتصادی در حال رشد و شکل‌گیری است. به همین منظور دیفای را نمی‌توان محدود به یک کوین یا توکن کرد.

از این پس جهت سرمایه‌گذاری در حوزه دیفای لازم است که در ارزهای دیجیتال مرتبط با این حوزه که مجموعه‌ای وسیع از ارزهای دیجیتال هستند سرمایه‌گذاری کنید.